Dokuz Eylül Mahallesi 343/1 Sokak No:6 Gaziemir / İzmir

Tek Seansta Vücuttaki Bütün Damarları Görüntülüyor

Tek Seansta Vücuttaki Bütün Damarları Görüntülüyor

Gülcan Kaplan - İzmir'de özel bir hastanede kullanılmaya başlanan görüntüleme cihazı, tek seansta vücuttaki bütün damarları görüntüleme imkanı sunuyor.

Gülcan Kaplan - İzmir'de özel bir hastanede kullanılmaya başlanan görüntüleme cihazı, tek seansta vücuttaki bütün damarları görüntüleme imkanı sunuyor.

Akut Kalp Damar Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Serdar Biçeroğlu, AA muhabirine, Japon bir firma tarafından üretilen görüntüleme cihazının kurulumunun dünyada ilk kez hastanelerinde yapıldığını belirterek, "Cihaz pilot olarak bizim hastanemize konuldu. Buradan tüm dünyaya tanıtımı yapılacak" dedi.

Kardiyoloji ve kalp damar hastalarının genelde tek damar şikayetleri bulunmadığını, aynı zamanda beyin damarında ya da ayak damarında da sıkıntı görüldüğünü belirten Biçeroğlu, şöyle konuştu:

"Cihazı dünyada ilk kez biz kullanıyoruz. Cihaz flat ekran ve görüntü kalitesiyle hekimlere büyük avantaj sağlıyor. Kalp anjiyosu çekerken, hastaya bir girişim yaptıktan sonra başka bir cihazla yeni bir girişim daha gerekir ve işlem çok uzamış olur. Hasta cihaz cihaz, hastane hastane dolaşır. Bu cihaz tek seansta hastanın beyin damarından ayak damarına kadar görüntüleme işlemini çok kısa bir sürede, hiç pozisyon değişikliği yapmadan, sadece cihazın açısını ve merceğini değiştirerek aynı anda görüntüleme imkanı sağlıyor. Cihaz ayrıca diğer organları görmeden sadece damarı çıplak olarak görüntüleme imkanı sunuyor.

Bu cihaz, diğer cihazlarla çekilen anjiyografilerde görünmeyen ya da şüphe edilen durumlarda çok daha doğru tespit edebilme şansı veriyor. Birçok hasta için yaygın damar hastalıklarında tedavi kombinasyonları oluşturabiliyoruz. Karotis damarına stent takıp hastayı by-pass cerrahisine verebiliyoruz, böylece hasta hem karotis cerrahisi hem de by-pass gibi iki zorlu ameliyatı aynı anda olmaktan kurtuluyor."

Japon firmanın, görüntüleme cihazının dünyaya tanıtımını İzmir'den yaptığını ifade eden Biçeroğlu, "Avrupalı meslektaşlarımız, cihazın kullanımını öğrenmek için buraya geliyorlar. Cihazı kullanma imkanı buluyorlar" diye konuştu

Haber Kaynağı : http://www.haberler.com/tek-seansta-vucuttaki-butun-damarlari-goruntuluyor-3804896-haberi/