Dokuz Eylül Mahallesi 343/1 Sokak No:6 Gaziemir / İzmir

Bostanlı Rotary Klübünden Yılın Meslek Ödülü

Bostanlı Rotary Klübünden Yılın Meslek Ödülü

"Bostanlı Rotary Kulübü Başkanı Tamer Hepağır, Op. Dr. Necmeddin Yakut ve Op. Dr. Engin Tulukoğlu'nu, 'Çalışan kalpte yapılan by-pass' ile ilgili başarılı çalışma ve ameliyatları nedeniyle ödüle layık gördüklerini söyledi" 
 
Bostanlı Rotary Kulübü, by-pass ameliyatlarındaki başarıları ve Amerikan Kalp Cerrahisi Dergisi'nde (The Heart Surgery Forum) yayınlanan araştırmalarıyla dikkat çeken Op. Dr. Necmeddin Yakut ve Op. Dr. Engin Tulukoğlu'nu "yılın meslek ödülü"ne layık gördü. 

Kalp cerrahları Opr. Dr. Necmeddin Yakut ve Engin Tulukoğlu'nun, sağ ve sol koroner damarın yüzde 70 ile 99 oranında tıkalı olduğu vakalarda by-pass'a nereden başlanacağı üzerine 2009 yılında yaptıkları araştırma büyük ses getirmişti. İki cerrahın araştırması Amerika'da yayınlanan uluslararası hakemli bir dergi niteliğindeki Kalp Cerrahisi Dergisi'nde kapak olmuştu. 
Hilton Oteli'nde dün gerçekleştirilen törende ise iki cerrah, Bostanlı Rotary Kulübü tarafından "yılın meslek ödülü"ne layık görüldü. Kulüp Başkanı Tamer Hepağır, yaptıkları çalışma ile Yakut ve Tulukoğlu'nun bilim adına büyük bir başarıya imza attıklarını belirterek, "Gerçekleştirdikleri binlerce başarılı kalp ameliyatlarının yanında 'çalışan kalpte yapılan by-pass' ile ilgili çalışmaları ve İzmir'e Özel Akut Kalp Damar Hastanesi'ni kazandırdıkları için kendilerini ödüle layık gördük" dedi.

 

KAPAK OLDU 

Opr. Dr. Necmeddin Yakut, 2009 yılının Ekim ayında The Heart Surgery Forum dergisindeki makalelerinin bilimsel içeriğinden dolayı kapak olarak yayınlandığını belirterek, "Bu makale, damar tıkanıklığı yüzde 70 ile yüzde 99 arasında olan ve birden fazla kalp damar hastalığını içeren hastalarda çalışan kalp ile by-pass tekniğini anlatıyor. Çalışan kalpte by-pass, kalp durdurulmadan yapılan ameliyat tekniği. Kliniğimizde yoğun olarak yapılan ameliyatlardan biri" diye konuştu.

 

Yakut'tan, 7 bin 392 kalp ameliyatı

Opr. Dr. Necmeddin Yakut, 1985 yılında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne girdi. 1991-1993 yılları arasında mecburi hizmetini tamamladı. 1994 yılında İstanbul Koşuyolu Kalp, Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kalp ve Damar Cerrahisi bölümünde ihtisasa başladı. Aynı hastanede uzman oldu. 2000 yılından itibaren mesleki yaşamına İzmir'de devam etme kararı aldı. 2000-2002 yılları arasında Central Hospital'da, 2003-2012 yılları arasında İzmir Özel Gazi Hastanesi'nde ve 2012 yılı içerisinde Özel Akut Kalp Damar Hastanesi'nde olmak üzere 7 bin 392 kalp ameliyatı gerçekleştirdi. Bir grup hekim arkadaşı ile Gaziemir'de Özel Akut Kalp Damar Hastanesi'ni kurdu. Uzmanlık döneminin tamamını özel hastanelerde geçirmesine rağmen, bilimsel çalışmalarına devam etti. 20 tanesi yurtdışında olmak üzere toplam 48 bilimsel dergilerde yayınlanmış makalesi var. Özel Akut Kalp Damar Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Yakut, aynı zamanda hastanenin Kalp Damar Cerrahi Sorumlu Hekimi.

 

Tulukoğlu'nun 36 makalesi yayınlandı 

Op. Dr. Engin Tulukoğlu, 1997 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı yıl İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölümü'nde ihtisasa başladı. 2004 yılında uzman oldu. 2004-2006 yılları arasında İstanbul'da, 2006-2012 yılları arasında İzmir Özel Gazi Hastanesi'nde ve 2012 yılında Özel Akut Kalp Damar Hastanesi'nde 4 bin 367 açık kalp ameliyatı gerçekleştirdi. Uzmanlık uvanını aldığı zamandan günümüze kadar 7'si yurtdışında olmak üzere 36 makalesi bilimsel dergilerde yayınlandı. Halen Özel Akut Kalp Damar Hastanesi'nde Başhekimliği ile birlikte, Kalp Damar Cerrahi'sinde çalışmalarına devam ediyor.
 
Kaynak : http://www.yeniasir.com.tr/KentHaberleri/2012/10/24/basarili-cerrahlara-yilin-meslek-odulu