Dokuz Eylül Mahallesi 343/1 Sokak No:6 Gaziemir / İzmir

97 yaşında Hastaya By-pass

97 yaşında Hastaya By-pass

Kütahya Simav’da yaşayan 97 yaşındaki Kamil Muştu’ya Özel Gaziemir Akut Kalp Damar Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Necmettin Yakut ve ekibi tarafından by-pass cerrahisi yapıldı.Muştu, sağlıklı bir şekilde taburcu oldu. Cumhuriyet ilan edilmeden dünyaya gelen ve 5 yaşında kimliğine kavuşan, Türkiye’nin ilk veteriner sağlık memurlarından biri olan Kamil Muştu, kalp krizi geçirmesi ve kalp kasılma kuvvetinin yüzde 40’lara düşmesi sonucunda başvurduğu sağlık merkezinde koroner anjiyo yapıldı. Balon ve stent tedavisine uygun olmayan hasta cerrahi müdahale için Kütahya’dan İzmir Özel AKUT Kalp Damar Hastanesi’ne getirildi. Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Necmettin Yakut ve ekibi tarafından ‘acil operasyon’a alınan Kamil Muştu’nun sağlık durumu iyi.
 

‘90’ın üzerinde nadir’

Op. Dr. Necmettin Yakut, 90 yaş üstü ameliyatların dünyada çok nadir olarak yapıldığını vurguladı. Türkiye’de şu anda birçok ilde ve merkezde bu tür yüksek riskli girişimlerin başarılı bir şekilde yapıldığını belirten Dr. Yakut şunları söyledi:

“Yaşlı nüfus oranının toplumdaki artışına paralel, kalp ve damar sistemi  hastalıkları oransal olarak artış  göstermektedir. Yaşlı hastalarda açık kalp ameliyatları yaşamsal organ rezervlerindeki azalmayla ilişkili olarak daha yüksek riskle gerçekleştirilebilmektedir. Kısacası, riski artıran ana faktör yaş itibari ile başka organ hastalıklarıdır. Bu yüzden ileri yaş kalp damar hastalıklarının tedavisi için daha çok balon stent girişimi ya da medikal tedavi dediğimiz ilaçla tedavi şeklidir. Ancak bu seçenekler yeterli gelmediği zaman cerrahi tedavi düşünülmektedir.”
 

‘Kaliteyi kaybetmeyelim’

Bu tür başarılı operasyonların ileri teknolojiyle donatılan sağlık merkezlerinde yapılabildiğini ancak kalitenin başında iyi yetişmiş sağlık personelinin geldiğini belirten Op. Dr. Yakut, “Bunun yanı sıra gelecekte kalp damar cerrahisi ve kardiyoloji için kaygılarımız var. Son 30 yılda kalp damar cerrahisi ve kardiyolojide yakaladığımız kalite ve başarıyı kaybetmememiz gerekiyor. Kalitenin başında iyi yetişmiş sağlık elemanı gelmektedir. Diğer faktörler daha düşük oranda etkilidir” dedi.
 

‘Eskiden yapılamıyordu’

Op. Dr. Necmettin Yakut ve ekibi başta olmak üzere tüm hastane personeline teşekkür eden 97 yaşındaki Kamil Muştu, duygularını şöyle ifade etti:
“Ben 97 yaşındayım. Dünyaya geldiğimde henüz cumhuriyet ilan edilmemiş, ülke işgalden kurtulmamıştı. Kimliğimi 5 yaşındayken çıkartabildik. Ülkenin sağlık konusunda yaşadığı gelişmelerin en iyi tanıklarından biriyim. Eskiden bu tür zorlu operasyonlar ülkemizde yapılamazdı. bugün ise yurt dışındaki hastalar ülkemize geliyor.”

MİLLİYET GAZETESİNDEN ALINTIDIR.